Що таке токарне оброблення металів?

22.07.2022

Токарні роботи на замовлення – це виготовлення металевих деталей за конкретними геометричними параметрами, для цього використовують один із видів металообробки, це обробка на токарних верстатах. Суть даного методу полягає в тому, що з заготівлі знімається зайвий шар металу, що дозволяє отримати вироби потрібної форми та шорсткості.

Токарні роботи з металу – принцип роботи верстата

Токарний верстат обробляє метал за допомогою спеціального різального інструменту: різців, свердла, розгортки і т.д., а також завдяки руху заготовки та інструменту. За рахунок обертання заготовки, закріпленої в патроні або планшайбі, з неї зрізається шар металу. Зріз металу здійснюється під час руху подачі (різця), таким чином виготовлення токарних деталей стає симетричним на основі креслень.

Цим методом можна виконувати такі токарні роботи:

– надання деталей конусності;

– нарізання різьблення;

– обробка зовнішніх циліндричних поверхонь;

– свердління, зенкерування та розгортання отворів;

– накочування рифлень;

– обробка торців та уступів;

– виточування канавок;

– відрізання частин заготовки;

– нарізання зовнішніх та внутрішніх різьблень.

Види токарних верстатів

Токарне обладнання ділиться на 4 види, кожен з яких підходить для певних виробів і має різну точність.

 1. Токарно-гвинторізні верстати. Найбільш поширений вид, який використовується для одержання циліндричних поверхонь потрібного діаметра. Заготовці можна надати конусність і нарізати різьблення.
 2. Токарно-револьверні верстати. Вони задіяні на підприємствах, які займаються масовим випуском металовиробів з поковок, прутка та виливків. Походження назви пов’язане зі способом кріплення різців, встановлених як у барабані у револьвера.
 3. Токарно-карусельні. Застосовуються для роботи з габаритними заготовками, які на верстаті встановлюються у вертикальному положенні. Основним критерієм обладнання є діаметр планшайби.
 4. Токарні верстати з ЧПУ. Токарні роботи на верстатах з ЧПУ мають великий рівень автоматизації та можливість використання готових програм для виготовлення деталей. Це дозволяє збільшити продуктивність та знизити вартість готової продукції та відсоток шлюбу.

Типи токарних різців

Для отримання деталей за заданою формою необхідно використовувати спеціальні різці, вони бувають таких видів:

blank
 1. Прохідний відігнутий;
 2. Прохідний прямий;
 3. Прохідний завзятий;
 4. Підрізний;
 5. Розточний відігнутий;
 6. Рослинний підрізний;
 7. різьбовий;
 8. різьбовий; Відрізний;
 9. Галтельний;
 10. Рослинний завзятий.

На токарних верстатах виготовляють гайки, вали різних конфігурацій, втулки, шківи, ​​кільця, муфти, зубчасті колеса тощо.

blank